top of page
0fba2ac1dbfc0179d896d0848521eab1

DENTÁLNÍ HYGIENA

Co je dentální hygiena?

Dentální hygiena je preventivní výkon, jenž si klade za cíl odstranění zubního kamene, povlaku a jiných nečistot, které v dutině ústní nechceme. Díky pravidelným návštěvám dochází k redukci bakterií, tedy i ke snížení rizika zánětu, paradontitidy a také k prevenci zubního kazu. Bakterie v ústech se tak redukují na určitou úroveň, kterou je imunitní systém schopen zvládat. Je ale třeba vědět, že přítomnost bakterií v dutině ústní je zcela přirozená, nejde o sterilní prostředí. 

Jak často se na dentální hygienu objednávat?

Na prevenci se dochází jednou za šest měsíců, tedy dvakrát ročně. Efektivita čištění především u zadních zubů ani s používáním mezizubních kartáčků a nití většinou není tak vysoká. Proto je třeba případné nánosy povlaku a zubního kamene odstranit profesionálně.

Díky pravidelným návštěvám je čištění rychlejší, pacientovi příjemnější a je více času na instruktáž. Když lidé chodí pravidelně, nánosů na zubech mají méně. U pacientů, kteří chodí nepravidelně nebo po delších časových úsecích, většinu času zabere čištění. Přitom čím déle nános v ústech je, tím odolnější je vůči odstranění; pak to může být citlivé, až bolestivé, méně příjemné a zdlouhavé.

Ce je zubní kámen a jak vzniká?

Primárně se na zubech tvoří povlak, neboli plak, který slouží jako kolonie pro bakterie, které žijí v podstatě z toho, co my sníme. Plak se na zubech tvoří pořád a právě to, že někdo vynechává mezizubní hygienu nebo si nedostatečně čistí zuby a povlak kvůli tomu na zubech zůstává, způsobuje vznik zubního kamene. Do plaku se ukládají minerály ze slin, které způsobí jeho ztvrdnutí. Zde platí pravidlo, čím více povlaku při čištění odstraníme, tím méně zubního kamene vznikne.

 

V čem zubní kámen škodí a proč je třeba ho odstraňovat?

Kámen v sobě obsahuje bakterie, a protože už se nedá vyčistit kartáčkem a běžnou domácí péčí, představuje rizika. Má vliv na celkové zdraví organismu, zejména u pacientů, kteří mají problémy se srdcem či s plícemi. Lokálně představuje problém v podobě dráždění dásní, ty mohou být nateklé, citlivé, zarudlé a krvácí. Zánět může začít postupovat a podél kořene zubu pak začnou vznikat paradontální kapsy, což je začátek závažného onemocnění parodontu - parodontitidy.

Jaká jsou rizika, když se člověk o své zuby nestará?

Nejprve se hromadí povlak, následně zubní kámen, což dráždí dásně. Vzniká zánět dásní, z kterého se může rozvinout závažnější onemocnění parodontu - parodontitida. Dojde-li paradontitida tak daleko, že jejím následkem ustoupí příliš velké množství kosti, zub se uvolní, vyviklá a pacient o něj přijde. Důležité je vědět, že u paradontitidy se dá pouze zastavit progrese, nikoli vyléčit a proto je potřeba toto onemocnění diagnostikovat co nejdříve. Znamená pro pacienta doživotní handicap, kvůli kterému musí povýšit svoji péči o chrup na co nejvyšší úroveň. Jakmile už jednou k takovému většímu postižení došlo, je o to více třeba, aby pacient chodil na pravidelné kontroly a na dentální hygienu, a to častěji – jednou za tři až čtyři měsíce.

 

Co všechno se v rámci dentální hygieny provádí?

Nejprve jde o stanovení stavu parodontu pomocí rychlých vyšetření. Na základě toho se vytvoří časový rozvrh. Základem jsou čtyři fáze čištění. Nejdříve za použití ultrazvuku odstraníme největší nánosy nahrubo, dále pokračujeme v odstraňování ručními nástroji.  Třetí fáze zahrnuje odstranění zbytku pigmentací a povlaků pomocí AirFlow, tedy čištění za pomoci směsi prášku, vzduchu a vody. U dětí se Airflow vynechává, neboť není nutné a navíc by to pro ně mohlo být nepříjemné.

Poslední fází je depurace a polishing (leštění). Jde o odstraňování povlaku na zubech speciálním kartáčkem a pastou. Polishing je pak finální leštění, kdy se zuby úplně vyhlazují. Po celém ošetření následuje fluoridace pomocí speciálních přípravků pro posílení odolnosti skloviny a zvýšení ochrany proti zubnímu kazu. Ošetření také zahrnuje výběr  vhodných dentálních pomůcek s instruktáží.

Jsou nějaká doporučení, čeho se vyvarovat ve stravě? Co našim zubům škodí?

Existují potraviny, po kterých se vyloženě nedoporučuje čistit si zuby. Kyseliny v nich obsažené totiž způsobují mikroskopické eroze na povrchu zubů, sklovina je měkčí, a pokud se v takové chvíli ještě pustíme do čištění zubů, poškodíme sklovinu více, než když jedno čištění vynecháme. Mezi tyto potraviny patří například pomeranče, citróny, fresh džusy, víno, saláty s octovými zálivkami, mléčné kysané nápoje, zkrátka veškeré kyselé potraviny. Lidé by si však měli dát také pozor na ''sladce se tvářící potraviny'' jako jsou například sladké limonády. Jejich pH je často stejné, jako pH octa. Vhodné je si po požití takových potravin a nápojů vzít žvýkačku. Žvýkáním se zvyšuje produkce slin v ústech, která je zásaditá, a tím se zneutralizuje pH v ústech. Čistit si zuby pak je vhodné nejdříve 30 minut po konzumaci kyselého.

About Us

CENÍK SLUŽEB

Vstupní vyšetření
Zahrnuje zhodnocení stavu dutiny ústní, odstranění povlaku, zubního kamene
a pigmentací. Leštění zubů, fluoridaci, výběr vhodných dentálních pomůcek, motivaci
a instruktáž.


1 500,-
Pravidelné kontroly
Zahrnuje odstranění zubního kamene, povlaku
a pigmentací. Remotivaci, reinstruktáž,
popříp. změnu dentálních pomůcek.
Leštění zubů a fluoridaci.

 

1 100,-
Ošetření dětí 3-6 let
Zahrnuje především motivaci a instruktáž s vhodnými dentálními pomůckami. Odstranění povlaku, příp. zubního kamene a pigmentací. Leštění zubů a fluoridaci.
 
850,-
Ošetření dětí 15 - 18 let
Odstranění povlaku, zubního kamene a pigmentací. Leštění zubů a důkladná motivace a instruktáž.

1 200,-
Ošetření dětí 7 - 14 let
Odstranění pigmentací a zubních povlaků pískováním. Zahrnuje také zaleštění zubů
a fluoridaci.


 
1 000,-
Pravidelné kontroly dětí 
                                     3 - 6 let  -  650,-
                                   
7 - 14 let  -  850,-   
                                 15 - 18 let  -  1 000,-

 
Pokračovací návštěva
Dočištění po vstupní návštěvě v případě velkých nánosů zubního kamene, povlaku a pigmentací.
950,-
Our Services

90%

populace postihuje zubní kaz

1/3

dětí v ČR nechodí

k zubaři

5%

lidí si ráno nečistí zuby

1/2

dětí do 5 let trpí zubními kazy

NÁŠ TÝM

Tereza Dvořáková, DiS.
VOŠZ a SZŠ Praha 1
Diplomovaná dentální hygienistka
Our Dentists

KONTAKT

ordinační doba dle objednávek
Telefon
Adresa
E-mail

Košetice, 5. května 143

+420 604 730 382

 

Success Stories
bottom of page